КРИМІНАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

Адвокати БЮРО пропонують свою професійну допомогу кожному, хто її потребує – фізичним особам, посадовим особам, юридичним особам, резидентам України, нерезидентам, тощо. Досвідчені адвокати надають послуги під час обшуку та проведенні інших слідчих дій. Консультація адвоката з питань проведення обшуку, присутність адвоката під час слідчих дій є невід’ємною частиною нашої роботи.

– Кіберзлочинність:

Кіберзлочин – це злочинна діяльність, метою якої є неправомірне використання комп’ютера, комп’ютерної мережі або мережевого пристрою. В умовах розвитку діджиталізації (трансформації бізнесу за допомогою впровадження сучасних технологій) у світі дуже популярним методом отримання електронних даних, у тому числі електронних гаманців, є втручання в нормальну роботу електронних систем.

Мотивом скоєння кіберзлочину є отримання прибутку кіберзлочинцями чи хакерами. Кіберзлочинна діяльність здійснюється окремими особами чи організаціями. Деякі кіберзлочинці об’єднуються в організовані групи, використовують передові методи і мають високу технологічну кваліфікацію.

Кіберзлочинці рідко зламують комп’ютери з причин, що не мають відношення до отримання прибутку, наприклад, з політичних чи особистих мотивів.

Види кіберзлочинів:

  • шахрайство з електронною поштою та інтернет-шахрайство;
  • шахрайство з використанням особистих даних (крадіжка та зловмисне використання особистої інформації;
  • крадіжка фінансових даних або даних банківських карток;
  • крадіжка та продаж корпоративних даних;
  • кібершантаж (вимога грошей для запобігання кібератакам);
  • атаки програм-вимагачів (тип кібершантажу);
  • криптоджекінг (майнінг криптовалюти з використанням чужих ресурсів без відома їх власників);
  • кібершпигунство (несанкціоноване отримання доступу до даних державних або комерційних організацій).

З метою захисту Клієнтів, адвокатами БЮРО вживаються дії, пов’язані із запобіганням наслідків скоєння кіберзлочинів та захисту прав потерпілих, підозрюваних у рамках таких кримінальних проваджень.

Економічні злочини:

У більшості злочинів економічної спрямованості є одна спільна риса: вони завжди плануються, завжди навмисні, хоча в окремих випадках і відбуваються з необережності. Подібні діяння є, з одного боку, незаконним «проникненням» в одну із сфер економіки, що тягне за собою негативні наслідки для учасників ринку. Наприклад, порушення у сфері господарської діяльності підприємств (продажу або обміну товару). З іншого боку, це незаконне “проникнення” у ділові відносини між підприємцями-партнерами. В результаті чого, порушується стабільність бізнесу, компанія втрачає своє стійке фінансове становище, порушується процедура банкрутства боржника та ліквідація.

Стверджувати, що скоєний проступок є саме економічним злочином, можливо лише у разі, якщо: порушено нормативні вимоги; виявлено помилки у заповненні офіційної документації; документи подаються до відповідних органів із запізненням або не подаються взагалі; виникла неустойка, штраф, пеня; проводиться переоцінка (не завжди вірна) матеріальних цінностей; порушено процес виробництва продукції або надання послуг; деякі співробітники підприємства відкрито порушують закон (аж до криміналу) та не реагують на попередження керівництва; керівник або співробітники організації набувають матеріальних цінностей, вартість яких у рази перевищує розмір їхньої заробітної плати.

Усі вищевказані види кримінальних правопорушень підлягають доведенню органами досудового розслідування щодо наявності складу злочину. Адвокати БЮРО розробляють тактику захисту Вашого підприємства або посадових осіб та підготовку пакету документів, які необхідні для підтвердження правової позиції щодо кримінального провадження.

– Злочини проти власності:

Злочини проти власності (злочини майнового характеру) – одна із найпоширеніших груп злочинних діянь, які посягають на одне із найцінніших соціальних благ – право власності.

 Власність – це суспільні відносини, пов’язані з присвоєнням особою засобів та продуктів виробництва.

Право власності – це право особи на річ, яку вона здійснює відповідно до закону з власної волі. Право власності включає право особи володіти, користуватися і розпоряджатися річчю або майном, що належить цій особі.

Право власності захищається Конституцією України. У ст.41 Конституції України зазначено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, а право приватної власності є непорушним.

Також право власності захищається Кримінальним кодексом України. Адже, згідно з КК України, протиправне позбавлення особи права власності карається законом. За скоєння злочину проти власності, особа, яка його вчинила, притягується до кримінальної відповідальності.

Предметом злочинів проти власності є майно, що має певну вартість та є чужим для винної особи. До такого майна слід віднести: рухомі та нерухомі речі, кошти, цінні папери та ін., а також право на майно та дії майнового характеру, електрична та теплова енергія.

КК України містить декілька видів злочинів проти власності. До найпоширеніших з них відносяться: крадіжка (ст.185 КК України), грабіж (ст.186 КК України), розбій (ст.187 КК України), вимагання (ст.189 КК України), шахрайство (ст.190 КК України), привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ст.191 КК України), умисне знищення або пошкодження майна (ст. 194 КК України), самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво (ст.197-1 КК України) та інші.

Вищезгадані злочини проти власності відрізняються між собою способом скоєння, а також мотивом скоєння відповідного злочину.

 Залежно від того, яким шляхом були скоєні злочини проти власності та від способу скоєння таких злочинів (тобто: з проникненням у житло або без проникнення; із застосуванням насильства до потерпілого або без застосування насильства; злочин скоєно групою осіб або однією особою; або завдано збитки у великих або особливо великих розмірах і т.д.), вид і міра покарання винного посилюється.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України №10 від 06.11.2009 р. «Про судову практику у справах про злочини проти власності» розмір майна,  яким заволоділа винна особа  в  результаті вчинення  відповідного  злочину,  визначається лише вартістю цього майна,  яка виражається у грошовій  оцінці.  Вартість  викраденого майна  визначається  за  роздрібними  (закупівельними) цінами,  що існували  на момент  вчинення  злочину,  а  розмір  відшкодування завданих   злочином  збитків  –  за відповідними  цінами  на  час вирішення справи в суді.  За відсутності зазначених цін на майно, його  вартість  може  бути визначено шляхом проведення відповідної експертизи.

Слід пам’ятати, що низка злочинів проти власності наразі за підслідністю відноситься до Національного антикорупційного бюро України, захист прав у якому необхідний з моменту отримання інформації про внесене кримінальне провадження в ЄРДР. Адвокати БЮРО забезпечують захист Ваших прав у найскладніших та неоднозначних кримінальних провадженнях.

Злочини проти держави:

Основними видами злочинів проти держави є:

  • дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади (ст. 109 Кримінального кодексу України);
  • посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (ст. 110 Кримінального кодексу України);
  • державна зрада (ст. 111 Кримінального кодексу України);
  • посягання на життя державного чи громадського діяча (ст. 112 Кримінального кодексу України);
  • шпигунство (ст. 114 Кримінального кодексу України);
  • перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань (ст.114-1 Кримінального кодексу України);
  • посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (ст. 110 Кримінального кодексу України);
  • терористична та диверсійна діяльність (ст.ст. 113, 258, 258-3, 258-5, 260, 263 Кримінального кодексу України).

В умовах військових дій на непідконтрольній території України (у Луганській та Донецькій областях) дуже популярним стало вчинення злочину проти держави. Проте, не завжди злочини, які інкримінуються органами досудового розслідування (у тому числі СБУ), мають склад кримінального правопорушення. Найчастіше вносяться до ЄРДР відомості, що так чи інакше виправдовують дії правоохоронців, пов’язані із втратою території України. Адвокати БЮРО готові захищати осіб, які незаконно притягнуті до кримінальної відповідальності за вчинення злочинів проти держави Україна.

Злочини проти життя, здоров’я людини:

Адвокати БЮРО здійснюють захист невинних осіб, які є потерпілими від злочинів проти життя та здоров’я людини.

Злочини проти життя та здоров’я людини вважаються найбільш тяжкими у кримінальному праві. Це широке коло кримінальних правопорушень від завдання легких тілесних ушкоджень до навмисного вбивства. З огляду на особливу суспільну небезпеку деяких з них, зменшено вік, з якого настає відповідальність за їх вчинення – до 14 років, замість загального віку кримінальної відповідальності – 16 років. З 14 років настає відповідальність за навмисне вбивство, завдання тяжких та середньої тяжкості тілесних ушкоджень.

Слідча та судова практика щодо злочинів проти життя та здоров’я людини дуже суперечлива та має безліч нюансів. Допомога професійного адвоката у справах цієї категорії є вкрай необхідна. Для ефективного захисту адвокат повинен вступити у кримінальне провадження з розслідування злочинів проти життя та здоров’я з моменту затримання особи, підозрюваної у скоєнні злочину (однозначно до проведення першого допиту або відібрання пояснень), щоб скласти правильну лінію захисту. Тому, при першій же зустрічі зі слідчим, необхідно наполягти на залученні адвоката. Допомога захисника буде потрібна на всіх стадіях кримінального провадження, до касаційної інстанції, а при необхідності, і звернення з клопотанням про помилування.

У кримінальному провадженні є випадки, коли участь захисника є обов’язковою, і всі процесуальні дії, і рішення, прийняті за відсутності адвоката у провадженні, є протизаконними. Наприклад, у випадку недосягнення підозрюваним передбаченого віку для кримінальної відповідальності – виникають питання про його осудність або підозрюваний не володіє державною мовою. У такому разі держава зобов’язана надати безоплатного адвоката для надання правової допомоги.

Основну групу злочинів проти життя та здоров’я людини становлять навмисні вбивства. Законодавцем вони наведені у ст. 115-118 КК України. У свою чергу, ці склади злочинів можна розділити на вбивства, що скоєні за пом’якшуючих або обтяжуючих обставин. Ці злочини об’єднує факт скоєння вбивства – навмисного позбавлення іншої людини життя, проте, залежно від обставин скоєння злочину, може наступати різне покарання.

Для вбивства передбачено позбавлення волі терміном від 7 до 15 років, за обтяжливих обставин – від 10 до 15 років або довічне позбавлення волі з конфіскацією майна, за пом’якшувальних – міра покарання залежить від конкретного складу злочину.

Хороший приклад такої роботи захисників БЮРО наведено у судовій практиці. Підсудна була визнана невинною у скоєнні злочину, передбаченого ч.1 ст.115 КК України. Багато в чому це стало можливим завдяки професіоналізму адвокатів. Захисники навели докази, достатні для визнання більшості доказів з боку обвинувачення такими, що були отримані незаконним шляхом.

Іноді у кримінальному провадженні виникає питання про розмежування замаху на вбивство та завдання тяжких тілесних ушкоджень. Щоб довести помилку у кваліфікації дій підзахисного, адвокати оскаржували судові рішення в касаційній інстанції. Наприклад, ВС задовольнив касаційну скаргу захисника БЮРО щодо перекваліфікації дій засудженого за ч. 1 ст. 115 КК України на ч. 1 ст. 121 КК України – завдання тяжких тілесних ушкоджень.

Умисне вбивство, вчинене в стані сильного душевного хвилювання (ст. 116 КК України):

Стан сильного душевного хвилювання під час скоєння навмисного вбивства є пом’якшувальною вину обставиною, під час кваліфікації за ст. 116 КК України передбачає більш м’яке покарання – обмеження або позбавлення волі строком до 5 років. Для кваліфікації дій підозрюваного за цим складом у суді мають бути доведені такі факти:

  • стан сильного душевного хвилювання підозрюваного в якому він може остаточно усвідомлювати і контролювати свої дії;
  • жорстока поведінка з боку потерпілого щодо підозрюваного або така, що принижує його честь та гідність;
  • систематичність жорстокої поведінки потерпілого, якою зумовлені події останнього.

Наприклад, у кримінальній справі було доведено, що підсудна скоїла вбивство у стані сильного душевного хвилювання. Разом з іншими доказами було прийнято до уваги висновок комісійної амбулаторної судово-психіатричної експертизи. Згідно з дослідженням, жінка в момент скоєння інкримінованого їй діяння, перебувала у стані вираженого нервово-психічного напруження, фрустрації, що спричинило афективну реакцію та суттєво вплинуло на її свідомість та діяльність. Даний стан був обумовлений відкрито агресивними, образливими, що принижують честь і гідність, що загрожують життю, діями її чоловіка до неї, її суб’єктивним відчуттям непереносимості того, що відбувається і виникненням сильного почуття страху. За ступенем впливу діяльності на свідомість у момент скоєння інкримінованого їй діяння, емоційний стан особи може бути прирівняно до стану фізіологічного афекту, що є психологічним еквівалентом юридичного поняття «сильного душевного хвилювання».

Правильно обрана лінія захисту захисника БЮРО дозволила клопотати про звільнення від відбування покарання як позбавлення волі терміном на 4 роки із заміною на випробувальний термін на 2 роки.

Вбивство через необережність (ст. 119 КК України):

Склад цього злочину передбачає необережну форму вини по відношенню до скоєного вбивства, тобто таке ставлення людини до діяння, коли вона не бажає, але усвідомлює абстрактну можливість настання смерті іншої людини внаслідок своїх дій чи бездіяльності. Часто ставлення підозрюваного до діяння в останній момент його скоєння встановлюється на допитах, тому, необхідна допомога адвоката та його участь у всіх слідчих діях. За скоєння вбивства через необережність законом передбачено відповідальність у вигляді обмеження або позбавлення волі строком від 3 до 5 років.

Погроза вбивством (ст. 129 КК України):

Не  будь-яка погроза вбивством може вважатися кримінально караною. Відповідальність настає тоді, коли погроза дає реальні підстави побоювання потерпілого за своє життя. Винному у скоєнні цього злочину загрожує арешт до 6 місяців або обмеження волі терміном до 2 років.

Часто в кримінальному провадженні щодо погроз вбивства, допомога адвоката необхідна і потерпілому, оскільки органи досудового розслідування нерідко відмовляють у прийнятті заяви або передчасно закривають провадження через безперспективність справи в суді. Щоб захистити інтереси потерпілого, адвокату доведеться подавати багато скарг на стадії досудового розслідування.

Наприклад, у кримінальній справі суд задовольнив скаргу представника потерпілого. Постанову слідчого про закриття кримінального провадження скасував, оскільки слідчим було допущено неповноту проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, не всі обставини події були з’ясовані в повному обсязі, що свідчить про порушення вимог процесуального закону при прийнятті рішення про закриття кримінального провадження та його передчасності (ухвала Шевченківського районного суду м. Києва від 29.04.2021 у справі № 761/9439/21).

Умисне тяжке тілесне ушкодження (ст.ст. 121-125 КК України):

Групу правопорушень проти здоров’я людини становлять діяння із завдання тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості: легких, середньої тяжкості і тяжких. Визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень належить до компетенції судово-медичного експерта. Заходи покарання різних складів правопорушень цієї групи різняться:

при нанесенні тяжких тілесних – позбавлення волі терміном від 5 до 8 років;

тілесних ушкоджень середньої тяжкості – виправні роботи до 2 років, або обмеження волі терміном до 3 років, або позбавлення волі той самий термін; 

легкі тілесні ушкодження – штраф до 50 неоподатковуваних мінімумом доходів громадян, громадські роботи до 200 годин або виправні роботи до 1 року.

Захист від кримінальних переслідувань фізичних осіб органами досудового розслідування.

  • Європейський суд із прав людини.





    Натискаючи на кнопку, я даю згоду на обробку своїх персональних даних
    1000 судових процесів позаду
    98% виграних справ
    80% клієнтів приходять за рекомендацією
    Компетентність
    Порядність
    Досягнення результату
    Індивідуальний підхід